Ny sparränta hos SBAB

SBAB sänker den rörliga sparräntan för privatkunder med 0,25 procentenheter. Den nya räntan är 2,00 procent. Räntejusteringen är främst en följd av Riksbankens sänkning av styrräntan. Förändringen träder i kraft idag onsdag 5 februari.

Det är SBAB:s ambition att ha en följsamhet mellan bolåneräntor, sparräntor och upplåningskostnader med hänsyn tagen till konkurrenssituationen. Som ett led i detta och mot bakgrund av Riksbankens sänkning av styrräntan, sänker SBAB den rörliga sparräntan för privatkunder med 0,25 procentenheter. Det innebär en ny sparränta på 2,00 procent.

Ny ränta fr.o.m. 5 februari 2025:

Privatkund

Tidigare ränta

Förändring (procentenheter)

Ny kundränta

Sparkonto med rörlig ränta

2,25%

-0,25

2,00%


Privatkunder hos SBAB har fria uttag på sparkonton utan bindningstid. Insatta medel omfattas av den statliga insättningsgarantin, vilket innebär att sparbelopp upp till 1 050 000 kronor är skyddade av staten genom Riksgälden.

Besök gärna www.sbab.se för mer information om SBAB, bolån och sparande.

För mer information, vänligen kontakta:

Catharina Henriksson, presschef, SBAB.
Tel: 076-118 79 14. E-post: catharina.henriksson@sbab.se